Odvjetnica Maja Gelo

Upoznaj svoj temeljni kapital

Prilikom pokretanja poslovanja svi se susrećemo sa pojmom temeljnog kapitala. Pitanja koja se nameću su znamo li što je to točno, čemu služi, mogu li se iz njega naplatiti vjerovnici, što predstavlja knjigovodstvu i dr. Ono što ću pokušati dati kroz ovaj tekst je kratka priča o temeljnom kapitalu da ga malo približim laiku koji nije siguran što točno s tim pojmom raditi. Ako ti se otvori koje pitanje tijekom čitanja, javi mi se.

 

ŠTO JE?

Temeljni kapital je u novcu izražena vrijednost onoga što članovi društva moraju unijeti u društvo na ime uplate dijelova tog kapitala koji se odnose na sve izdane poslovne udjele ili dionice. To može biti novac, stvari ili prava (licence, vrijednosni papiri, udjeli i sl.).

 

KADA SE UPLAĆUJE?

Uplaćuje se u trenutku osnivanja društva, odnosno kada obavite sve nužne ovjere kod javnog bilježnika, s takvom dokumentacijom trebate ići u banku gdje ćete izvršiti uplatu temeljnog kapitala na prolazni račun banke. Banka će vam u tom trenutku izdati potvrdu o uplati osnivačkog pologa za potrebe registracije tvrtke kod trgovačkog suda. Kada dobijete rješenje o upisu u sudski registar od trgovačkog suda i obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta od DZS-a, u banci ćete otvoriti žiro račun društva te tada tražite od banke prijenos uplaćenog pologa na otvoreni žiro-račun društva.

 

VALUTA TEMELJNOG KAPITALA?

Temeljni kapital društva mora se izraziti u eurima od 01. siječnja 2023. godine kada je euro uveden kao službena valuta u Republici Hrvatskoj. Ova odredba se ne primjenjuje na dionička društva i društva s ograničenom odgovornošću koja su upisana u sudskom registru prije toga datuma ili za koja je prije tog datuma podnesena prijava za upis njihova osnivanja. Ta društva su dužna uskladiti iznose temeljnog kapitala i dijelove temeljnog kapitala koji se odnose na pojedine dionice, odnosno poslovne udjele prilikom prve promjene temeljnog kapitala, spajanja, podjele dionica ili zamjene dionica s nominalnim iznosom u one bez tog iznosa, odnosno spajanja ili podjele poslovnih udjela, ali ne kasnije od godine dana za d.d., odnosno tri godine za d.o.o. od dana uvođenja eura

 

Ako društvo izrazi temeljni kapital u kunama i navede da on odgovara nekom iznosu u stranoj valuti ili da je određen tečajem neke strane valute, takva odredba nema nikakav utjecaj na određenje temeljnog kapitala zbog čega se smatra da ne postoji.

 

GDJE GA SE MORA NAZNAČITI?

Zakon o trgovačkim društvima propisuje da društva kapitala (d.o.o., d.d.) moraju na poslovnom papiru i internetskoj stranici navesti i iznos temeljnoga kapitala društva s naznakom je li u cijelosti uplaćen, a ako nije, s naznakom koji dio toga kapitala nije uplaćen (primjerice: https://tvrtka.konzum.hr/opci-podaci-o-kompaniji/).

 

IZNOSI?

Najniži iznos temeljnog kapitala d.o.o. je 2.500,00 EUR, d.d. 25.000,00 EUR, dok posebni zakoni određuju najmanji iznos temeljnog kapitala za d.o.o. koji obavlja određene djelatnosti. Primjerice temeljni kapital leasing društva ne može biti manji od 1.000.000,00 kn, dok temeljni kapital odvjetničkog društva s ograničenom odgovornošću ne može biti manji od 350.000,00 kn. Zakonodavac još uvijek nije uskladio propise koji uređuju ova društva sa službenom valutom RH, pa je iznos još uvijek izražen u kunama.

 

Svima je poznato i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću koje je kod nas uvedeno 2012. godine, a za koji je propisan najniži iznos temeljnog kapitala od 1,00 EUR. Ono je uvedeno iz razloga što su se legalno zaobilazila ograničenja za osnivanje društva propisana u državama u kojima je društvo poslovalo. Naime, UK je uvijek imala mogućnost osnivanja Ltd. s temeljnim kapitalom od 1 penija pa su i države članice EU odstupile od propisivanja većih iznosa najmanjeg temeljnog kapitala za manja i jednostavna društva uz nametanje drugih ograničenja. Osnivači su se tom mogućnosti masovno koristili osnivajući društva tamo gdje je iznos temeljnog kapitala zanemariv, dok su poslovali u državi odakle su osnivači zahvaljujući jedinstvenom unutarnjem tržištu EU.

 

ŠTO VJEROVNICI MOGU S NJIM?

Iako društvo za svoje obveze odgovara cijelom svojom imovinom, temeljni kapital ipak ne služi tome. Vjerovnici društva ne mogu se pouzdati u mogućnost naplate svojih tražbina prema društvu iz temeljnog kapitala jer on, kao računovodstvena kategorija, ulazi u pasivu društva. Dakle, društvo za svoje obveze odgovara samo onime što čini njegovu aktivu. Visoki trgovački sud RH je u odluci iz 2000. godine razjasnio razliku između imovine društva i temeljnog kapitala te je istaknuo da izmjena jednog nema za posljedicu i izmjenu drugog upravo iz razloga što se temeljni kapital iskazuje u pasivi, a imovina društva u aktivi. Također, u skladu s navedenim i Vrhovni sud RH je u odluci iz iste godine istaknuo da otuđenje imovine (nekretnine) društva nema kao posljedicu i smanjenje temeljnog kapitala te da za isto nije potrebna odluka glavne skupštine.

 

SMANJENJE I POVEĆANJE?

Načelo održavanja temeljnog kapitala, koje je specifično za dioničko pravo, određuje da društvo mora imati najmanje onoliku imovinu koja po vrijednosti odgovara temeljnom kapitalu, i to ne samo prilikom osnivanja nego i kasnije. Međutim, imovina društva se tijekom vremena mijenja, dok temeljni kapital u pravilu ostaje isti, odnosno rijetko dolazi do njegovih promjena (smanjenja ili povećanja).

 

Svako povećanje temeljnog kapitala da bi bilo valjano, mora imati za posljedicu povećanje aktive ili imovine društva prije podnošenja zahtjeva za upis promjena u trgovački registar. Razlozi za povećanje temeljnog kapitala mogu se tražiti u potrebi za pribavljanjem sredstava potrebnih za poslovanje društva, povećanje kreditne sposobnosti, pokriće gubitaka i saniranje društva, pripreme za pripajanje i sl.  

 

Temeljni se kapital može zbog raznih razloga i smanjiti, primjerice kada društvo ima previše kapitala (što je rijetko), kada se zbog znatnijega gubitka ne može isplatiti dividenda, kada dođe do povlačenje poslovnog udjela zato što je neki član isključen ili je istupio (kod d.o.o.-a)… Iako to ne mora odgovarati stvarnom stanju, javnost će smanjenje temeljenog kapitala najčešće doživjeti kao slabost društva, jednako kao što će povećanje temeljnog kapitala najčešće shvatiti i doživjeti kao znak snage društva.

 

Ako krećeš u posao, zanima te koliki je temeljni kapital propisan za tvoj oblik društva, ili pak razmišljaš o smanjenju i povećanju temeljnog kapitala te ne znaš koje sve pretpostavke moraš ispuniti da bi promjena bila valjano upisana u sudskom registru, javi mi se. Ako imaš pitanje koje bismo mogli zajedno razraditi, piši mi. Do iduće teme, zaprati IG stranicu Odvjetnica Maja Gelo gdje sam pisala o povećanju temeljnog kapitala. Svakako ostanite informirani. M 😊

Share this post