Odvjetnica Maja Gelo

Svaki uspješni poduzetnik bi trebao znati kako zaštiti svoju tvrtku

Znaš li da netko ime tvog biznisa može pokušati iskoristiti u svoju korist i na tvom identitetu zaraditi? U razgovoru često čujemo kako se za bilo koji oblik trgovačkog društva upotrebljava naziv „tvrtka“, pa kada u razgovoru sa strankama izgovaram „trgovačko društvo x“ osjećam se potpuno neprirodno. Što je zapravo „tvrtka“, naziv koji svi toliko koristimo i kako ju zaštitit? Ovdje neću pisati o zaštiti trademarka niti autorskim pravima. Ovo je tekst kako zaštititi svoju tvrtku od neovlaštene uporabe od strane drugih osoba/društava.

Zakon o trgovačkim društvima govori da je tvrtka ime pod kojim neko trgovačko društvo posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu. Određuje se društvenim ugovorom ili izjavom o osnivanju, odnosno statutom društva i mora se upisati u sudski registar, kao i sve njene promjene, što je dužnost uprave.

Ono što svakome tko pogleda u sudski registar mora biti vidljivo je ime trgovačkog društva, naznaka predmeta poslovanja društva kao i naznaka o kojem se obliku trgovačkog društva radi (d.o.o., j.t.d., d.d. itd.).

Ta tri sastojka tvrtke ne smiju stvarati zabunu glede predmeta poslovanja, utiska o identitetu ili povezanosti s drugim društvom, vrijeđati prava intelektualnog vlasništva ni druga prava drugih osoba. Sudskom praksom je zauzeto shvaćanje da će u slučaju ispitivanja vrijeđa li pojedini trgovac upotrebom tvrtke nekog drugog trgovca, sudac ispitivati bi li prosječno pažljiv čovjek bio doveden u zabludu u pogledu utiska o identitetu ili povezanosti dva društva sa sličnom tvrtkom.

Što to znači? Ako imamo dva trgovačka društva koja se bave prodajom nekretnina, te se jedno zove NEKRETNINE SUNCE, a drugo SUNCE NEKRETNINE, jasno je da će prosječna osoba biti dovedena u zabludu o identitetu ili povezanosti ta dva trgovačka društva.

Tvrtka koja nije u skladu s odredbama ZTD-a ne može se upisati u sudski registar, niti se može upisati ona tvrtka koja je jednaka ranije upisanoj ili koja se jasno ne razlikuje od ranije upisane tvrtke na što sud pazi po službenoj dužnosti primjenjujući i odredbe Zakona o sudskom registru.

U praksi bi to značilo da će sud primjerice odbiti upisati tvrtku „TEHNOGRADNJA d.o.o.“ jer se jasno ne razlikuje  od ranije upisanog društva čija tvrtka glasi „TEHNOGRAD d.o.o.“ obzirom da dva slova „nja“ ne predstavljaju bitnu razliku. Ova dva društva bavila su se istom djelatnosti te su imali sjedište u istom gradu zbog čega ih dva različita slova u tvrtki (nazivu) nisu činila dovoljno različitima.

U situaciji kada se sudskom registru prijave iste tvrtke ili one koje se međusobno ne razlikuju, sud će dati prvenstvo onoj koja je ranije prijavljena, osim kada onaj kasniji dokaže da je u vrijeme podnošenja prijave tvrtku ili njene bitne sastojke već upotrebljavao na tržištu te da je to činio prije podnositelja ranije prijave.

Kako biste uspješno zaštitili svoju tvrtku pred sudom potrebno je kumulativno ispuniti dvije pretpostavke.

Prva pretpostavka odnosi se na upotrebu iste ili slične tvrtke kao vaše ili podnošenje prijave za upis u sudski registar istog ili drugog suda dok se druga pretpostavka sastoji od tri sastavnice koje mogu biti alternativno ispunjene, a radi se o:

  • vrijeđanju prava ili ugrožavanja položaja u tržišnoj utakmici,
  • postojanju opasnosti da prava i položaj u tržišnoj utakmici tek budu povrijeđeni ili ugroženi, te
  • da se netko nepovlasno koristi nečijim poslovnim ugledom ili ga prisvaja.

Dakle, nije potrebno dokazati da je opasnost već nastala ili da se već ugrožava nečiji položaj jer sud pruža zaštitu već i kod postojanja takve mogućnosti, odnosno opasnosti. 

Primjerice, sud je pružio zaštitu društvu čija tvrtka glasi „WELLMAX d.o.o.“ kao ranije prijavljenoj tvrtki jer je društvo tvrtke „WELLMAX PREMIUM d.o.o.“ kasnije upisalo svoju tvrtku u sudski registar, a dojam koji je ostavljen obične ljude dovodi u zabludu o identitetu društava ili njihovoj povezanosti zbog čega je utvrđeno da je „WELLMAX PREMIUM d.o.o.“ povrijedio prava društva „WELLMAX d.o.o.“ u tržišnoj utakmici.

Dakle, prvi dojam koji će vaše društvo ostaviti kod nekoga je njegov naziv – tvrtka. Ona se sastoji od imena, naznake poslovanja te naznake oblika trgovačkog društva. Da bi zaštitili sebe i svoje poslovanje, vaša tvrtka ne smije stvarati zabunu glede predmeta poslovanja, identiteta ili povezanosti s drugim društvom. Zaštitu svoje tvrtke možete uspješno ostvariti pred trgovačkim sudom ako netko upotrebljava vašu tvrtku ili njoj sličnu, vrijeđa ili ugrožava vaša prava te se na taj način koristi vašim poslovnim ugledom. Ako mislite da se netko koristi vašom tvrtkom, javite mi se. Ako ste tek na početku i treba vam odgovor na pitanja možete li koristiti nečija imena, ili imena država i međunarodnih organizacija u svojoj tvrtki, pišite mi. Do iduće teme, budite mi informirani. Vaša M 😊

Share this post